معرفی دستگاه آزمون شارژ و دشارژ باتری‌های خودرویی استارتر

این دستگاه به منظور انجام آزمایش های شارژ ،دشارژ و استراحت روی باتری های سرب اسیدی خودرویی طراحی گردیده است.

دستگاه قابلیت انجام فرآیندهای شارژ و دشارژ با جریان تا ۴۰ آمپر(قابل تغییر با توجه به سفارش) روی باتری های خودرویی (سرب – اسیدی استارتر) را دارد.این فرایندها بخش مهمی از آزمون‌های باتری‌های خودرویی مانند ظرفیت نامی،پذیرش شارژ، بقای شارژ، آزمون چرخه ای طبق استاندارد ISIRI71-1 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

این دستگاه عمکردی مشابه با دستگاه Digatron Universal Battery Tester (UBT) شرکت دیگاترون آلمان دارد که از بزرگترین سازندگان تجهیزات آزمون باتری و شارژرها در دنیا است.

کلیه مراحل ساخت اعم از طراحی سخت افزار و نرم افزار و تجهیزات جانبی، بومی سازی شده و به راحتی و با توجه به نیاز قابلیت تغییر و سفارشی سازی را دارد.

بلوک دیاگرام کلی دستگاه

همانطورکه از شکل دیده می شود هر کابینت می تواند از 4 یونیت تشکیل شود(با توجه به نیاز این تعداد قابل افزایش است).به هر یک از این یونیت‌ها می توان یک باتری متصل نمود و عملیات آزمون را روی این باتری و به صورت مستقل از سایر یونیت های دیگر، انجام داد.

از مهمترین مزایای در نظر گرفته شده در این دستگاه‌ها امکان افزودن کابینت ها است .هر کابینت از طریق کامپیوتر مرکزی موجود در آن به یک سویچ شبکه و یک کامپیوتر اصلی متصل می شود.نرم افزار اصلی کنترل و مانیتورینگ روی این کامپیوتر اجرا می شود.

بنابراین در صورت نیاز به افزایش ظرفیت تست باتری می‌توان کابینت های جدید را بدون تغییر در پیکربندی کابینت های قبلی و تغییر در نرم افزار به مجموعه اضافه کرد.

عملکرد یونیت‌ها

هر یک از یونیت های موجود در کابینت از قسمت های زیر تشکیل شده است:

  1. شش  عدد لامپ سیگنال برای نشان دادن وضعیت های POWER ACTIVE,ERROR,CHARGE,DISCHARGE,PAUSE
  2. نمایشگر ولتاژ باتری (اندازه‌گیری مستقیم از ولتاژ دو سر باتری)
  3. نمایشگر جریان باتری (اندازه گیری جریان به صورت مستقیم و از دو سر شنت)
  4. فیش اندازه گیری جریان مستقیم دو سر شنت
  5. فیش اندازه گیری ولتاژ دو سر باتری
  6. برد کنترل کننده

در روی یونیت ها کار کنترلی خاصی انجام نمی شود و اپراتور دستگاه از روی نمایشگرهای ولتاژ و جریان نصب شده روی تابلو می‌توانند وضعیت ولتاژ و جریان هر باتری را مشاهده کنند.

همچنین با استفاده از چراغ های سیگنال نصب شده بر روی تابلو و رنگ بندی آنها می‌توان  وضعیت هر یونیت را مشاهده کرد(شارژ، دشارژ، توقف، خطاو…). وضعیت دقیق هر یونیت مانند برنامه در حال اجرا، زمان سپری شده، زمان باقی مانده و … را می‌توان از نرم افزار مشاهده کرد.

نرم افزار کنترل و مانیتورینگ

یکی از قسمت‌ها مهم دستگاه شارژ و دشارژ، سیستم نرم افزاری جامع آن است.این نرم افزار روی یک سیستم ویندوزی نصب و راه اندازی می‌شود.کلیه فرآیندهای مربوط به کابینت‌ها، یونیت های موجود در این کابینت ها با استفاده ازاین نرم افزار انجام می‌شود.

برای ذخیره داده‌های ناشی از هر یک از تست‌هایی که روی هر باتری انجام می‌شود، یک پایگاه اطلاعاتی در نظر گرفته شده است که داده ها روی این پایگاه داده ذخیره سازی و قابل بازیابی هستند.

انجام عملیات نوشتن برنامه برای یک باتری (شامل شارژ با ولتاژ و جریان ثابت، دشارژ، توقف و چرخه)، ویرایش برنامه، شروع، توقف و… توسط اپراتور به سادگی با این نرم افزار انجام می‌پذیرد.

در قسمت گزارش گیری، کاربر امکان مشاهده جزئیات فرايندهای انجام شده روی باتری در طول مدت زمان تعریف شده در برنامه را دارد.رسم نمودارهای مختلف ولتاژ، جریان، ظرفیت و دما به کاربر کمک می‌کند تا نگاهی کلی به وضعیت باتری تحت تست داشته باشد.

امکانات نرم افزار

1-قابلیت برنامه ریزی تا 32 مرحله

2- برنامه نویسی برای حالت شارژ با ولتاژ ثابت و جریان محدود شده(Constant Voltage)، شارژ با جریان ثابت(Constant Current)، دشارژ(Discharge)، استراحت(Pause)، چرخه(Cycle)

3-ذخیره برنامه ها در بانک اطلاعاتی با قابلیت اصلاح و ایجاد نسخه های جدید

4-نمایش وضعیت، نام برنامه جاری، شماره چرخه، شماره مرحله برنامه، زمان سپری شده، زمان باقی مانده، ولتاژ، جریان ، ظرفیت(آمپر ساعت)، انرژی(کیلو وات ساعت)

5-ذخیره پارامترهای اندازه گیری شده باتری در پایگاه اطلاعاتی با حداقل زمان 2 ثانیه برای هر نمونه

6-نمایش وضعیت خطا و نام خطا در صورت بروز مشکل

7-تشخیص خطاهای عدم وجود باتری، اتصال باتری به صورت معکوس، عدم برنامه ریزی صحیح یونیت، دمای بیش از حد یونیت، دمای بیش از حد یکسوساز

8-گزارش گیری از آزمایش های انجام شده روی باتری و ایجاد خروجی در قالب EXCEL

9-رسم نمودارهای ولتاژ، جریان

10-انجام عملیات شروع، پایان، توقف، برنامه ریزی، ادامه عملیات توسط کاربر روی یونیت ها

اطلاعات بیشتر، مشاوره و استعلام قیمت

دستگاه های شارژر و دشارژر آزمایشگاهی به صورت اختصاصی طراحی و ساخته می‌شوند.بنابراین برای استعلام قیمت نیاز به داشتن اطلاعات زیر است:

۱-میزان جریان حداکثر شارژ و دشارژ یونیت ها

۲-تعداد یونیت های هر یک از کابینت‌ها(حداقل ۴ یونیت)

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد دستگاه و استعلام قیمت تماس بگیرید.

دانلود استاندارد ISIRI71-1